Tko plaća i koliko iznosi naknada za polaganje stručnog ispita? Ima li mentor pripravnika pravo na naknadu i na koji način je ostvaruje pročitajte u tekstu koji slijedi.
Osoba koja se prvi put zapošljava u zanimanju za koje se školovala zasniva radni odnos na poslovima učitelja, nastavnika, odnosno stručnog suradnika kao pripravnik. Pripravnički staž traje godinu dana, nakon čega pripravnik ostvaruje pravo na prijavu za polaganje stručnog ispita.
Tko je dužan podmiriti trošak polaganja stručnog ispita?
Troškovi prvog polaganja stručnog ispita pripravnika, u radnom odnosu, podmiruju se iz Državnog proračuna.
Za osobe koje su bila na stručnom osposobljavanju bez zasnivanja radnog odnosa, škole su bile dužne platiti trošak stručnog ispita.
Koliki je trošak polaganja stručnog ispita?
Ukupni trošak za polaganje stručnog ispita iznosi 586,00 kuna.
Od toga:
- troškovi organizacije iznose 100,00 kn
- 3 sata rada sveučilišnog nastavnika ili drugog ispitivača metodike – 162,00 kn
- 3 sata rada učitelja ili stručnog suradnika – 162,00 kn
- 1 sat rada učitelja hrvatskog jezika – 54,00 kn
- 1 sat ravnatelja škole – 54,00 kn
- 1 sat predsjednika povjerenstva iz AZOO – 54,00 kn
*Naknada je navedena u bruto iznosu, neto iznos je manji ovisno o tome po kojoj osnovi se isplata vrši.
Tko financira stručni ispit ako ga pripravnik ne položi?
Pripravnik osobno plaća stručni ispit odnosno dijelove stručnog ispita koje nije položio.
Ima li mentor pripravnika pravo na naknadu?
Mentor koji radi s pripravnikom tijekom pripravničkog staža ima pravo na naknadu.
Za isplatu naknade za rad mentora s pripravnikom priznaje se 24 sata rada mentora godišnje, odnosno 2 sata rada mjesečno. Bruto iznos sata rada je 54,00 kune što znači da će mentor za cijelu godinu ostvariti pravo na 1.296,00 kn (700-1.000 kn neto ovisno o tome koliko neoporezivog dijela plaće osoba ima neiskorišteno).
Mentor koji radi manje od 12 mjeseci ima pravo na razmjernu naknadu (108,00 kn) za svaki mjesec rada (ako su u jednom mjesecu radila dva mentora, jedan mentor ostvaruje pravo na naknadu).
Kakva je procedura za dobivanje naknade?
U Ministarstvo znanosti i obrazovanja potrebno je poslati popunjenu i potpisanu tablicu koju možete preuzeti klikom na: Upute MZO
Zaključak
Kako su naknade za rad članova povjerenstva i mentore izrazito skromne, trebalo bi omogućiti školama da naknadu isplaćuju neoporezivo (kao novčanu nagradu za radne rezultate sukladno članku 7. Pravilnika o porezu na dohodak).
Ovim putem bih istaknuo potrebu uvođenja sustavnog mentoriranja tajnika početnika.
Poštovani,
radio sam godinu dana kao pripravnik stručni suradnik i trenutno sam nezaposlen. Škola me prijavila na stručni ispit, no neću moći biti u mogućnosti polagati ga na prvom roku. Preostaje mi samo još jedan rok nakon toga i zanima me ako sam nezaposlen mogu li se sam prijaviti na taj ispit i platiti ga? Druga stvar koja me zanima je, postoje li kakve SANKCIJE ukoliko ne položim stručni ispit nakon godinu dana što sam radio u školi kao pripravnik. Primao sam novčanu naknadu s burze tri mjeseca nakon rada.
Je li obvezno polagati stručni ispit nakon pripravništva ako ne radim više u toj školi? Je li moguće ako ne položim sad stručni ispit da me zaposli druga škola i da onda idem polagati stručni ispit u sljedećoj godini dana.
Unaprijed Vam zahvaljujem na odgovoru
Sviđa mi seSviđa mi se
Dobro je napomenuti da MZO refundira trošak ispita od 2500 kn za polaganje stručnog ispita knjižničara pri NSB.
Sviđa mi seLiked by 1 person