
Temeljni kolektivni ugovor za službenike i namještenike u javnim službama (dalje: Temeljni ugovor) vrijedi do 30. studenog 2021. godine. Članak 23. Temeljnog ugovora propisuje obvezu početka pregovora za sklapanje novog Temeljnog ugovora najkasnije 3 mjeseca prije isteka. Pregovori o novom Temeljnom ugovoru trebali bi početi 20. listopada 2021. U daljnjem tekstu pročitajte koja prava su ugovorena Temeljnim ugovorom.
Temeljni ugovor primjenjuje se na sve javne ustanove i druge pravne osobe kojima se plaće osiguravaju u državnom proračunu. U daljnjem tekstu slijede prava koja su ugovorena isključivo u Temeljnom ugovoru (ne spominju se prava koja su prenesena u granske kolektivne ugovore).
Prava ugovorena Temeljnim ugovorom
– utvrđivanje plana korištenja godišnjeg odmora i obavijest o korištenju godišnjeg odmora,
– pravo na puni godišnji odmor za radnika koji odlazi u mirovinu,
– regres
– visina otpremnine,
– jubilarna nagrada i neprekinuti staž,
– dar za sv. Nikolu (za djecu mlađu od 15 godina),
– božićnica,
– osiguranje za sve radnike od posljedica nesretnog slučaja,
– iznos i specifikacija sistematskog pregleda.
Što bi trebalo promijeniti?
Osnovica za plaću – uskladiti sa stopom inflacije na godišnjoj razini.
Naknada za troškove prijevoza – trebala bi pokriti puni iznos troška prijevoza, odnosno trebalo bi uskladiti trošak po kilometru s cijenom goriva. Isto tako trebalo bi voditi računa o načelu jednake naknade za jednaku kilometražu (osobe koje žive i rade u Gradu Zagrebu i putuju 15+ kilometara u jednom smjeru s osobnim automobilom imaju najmanju naknadu u Hrvatskoj).
Dodatak za uspješnost na radu – predviđen je Zakonom o plaćama u javnim službama i člankom 56. Temeljnog ugovora. Trebalo bi inzistirati na donošenju Uredbe od strane Vlade RH kojom bi se regulirali kriteriji i iznosi za isplatu dodatka.
Stambeno zbrinjavanje – predviđeno je člankom 74. Temeljnog ugovora. Ako se ozbiljnije želi riješiti problem deficitarnih struka u školama, ovaj članak bi trebalo staviti u funkciju.